BIOGRAFIE ROLURI ARHIVA
Henry Higgins
Sextus Pompeius
Dmitri Karamazov
Manole
Serban Saru-Sinesti
Henric al IV-lea
Petru Rares
Stomil
Iona
Porfiri
Regele Lear
Grigore Bucsan
Serghei Nicolaevici Taganov
Sir John Falstaff
Timon
Prospero
Fiodor Pavlovici Karamazov
Ivan Petrovici Voinitki
Leonid Andreevici Gaev
Prohor Borisovici Hrapov
Domnul Jourdain
Harpagon
      



George Constantin a interpretat de-a lungul carierei sale 59 de roluri pe scena, 59 de roluri in film, 34 de roluri in televiziune si peste 500 de roluri in teatru radiofonic.


Teatru

•  Alexe in Aproape de soare de Virgil Stoenescu la Teatrul Bacau - regia Vlad Mugur
•  Serghei in Mama si copiii ei de A.N. Afinoghenov la Teatrul Armatei - regia Gheorghe Jora
•  Secretarul in Impricinatii de J. Racine
•  Bodricur in Sfanta Ioana de Bernard Shaw - regia Lucian Pintilie - matineu literar
•  Lais in Lais de Mihai Eminescu - regia Sanda Manu - matineu literar
•  Margean in Mesterul Manole de Laurentiu Fulga - regia Gheorghe Jora
•  Niculae in Ultimul mesaj de Laurentiu Fulga - regia George Rafael
•  Tranio in Femeia indaratnica de W. Shakespeare la Teatrul Armatei - regia George Rafael
•  Niculae Teodoroiu in Ecaterina Teodoroiu de N. Tautu la Teatrul Armatei - regia Sanda Manu
•  Primul soldat in Interventia sau Invazia de Lev Savin la Teatrul Armatei - regia Ion Sahighian
•  Ofiterul sovietic in Langa poarta Brandenburg de E.M.Remarque la Teatrul Armatei - regia Sanda Manu
•  Henry Higgins in Pygmalion de Bernard Shaw la Teatrul Armatei - regia Sanda Manu - PREMIUL I PENTRU TINERI ACTORI
•  Sava in Din noapte spre zori de Mircea Mohor la Teatrul Armatei - regia Ion Sahighian
•  Andries in Stanca miresii de Ion Dragomir la Teatrul Armatei - regia Ion Sahighian
•  Cadet in Cyrano de Bergerac de Edmond Rostand - regia G. Rafael
•  Aliosa Rebrov in Fiul secolului de I. Kuprianov la Teatrul Armatei - regia Sanda Manu
•  Sextus Pompeius in Antoniu si Cleopatra de W. Shakespeare la Teatrul Nottara - regia George Teodorescu
•  Matache in In noaptea asta nu doarme nimeni de Florian Potra la Teatrul Nottara - regia Sanda Manu
•  Beaudrticourt in Ciocarlia de Jean Anouilh la Teatrul Nottara - regia Mircea Avram
•  Dmitri Karamazov in Fratii Karamazov dupa F.M. Dostoievski la Teatrul Nottara - regia George Teodorescu
•  Pavel Proca in Steaua polara de Sergiu Farcasan la Teatrul Nottara - regia Radu Penciulescu - PREMIUL I PENTRU TINERI ACTORI
•  Anzelm in Prima zi de libertate de Leon Kruczkowski la Teatrul Nottara - regia Sanda Manu
•  Ivan Petrovici Voinitki (Unchiul Vania) in Unchiul Vania de A.P. Cehov la Teatrul Nottara - regia Ion Olteanu
•  Pietro Gralla in Act venetian de Camil Petrescu la Teatrul Nottara - regia Emil Mandric
•  Mihai in Este vinovata Corina? de Laurentiu Fulga la Teatrul Nottara - regia Dinu Negreanu
•  Nicolae Rosca in Oricat ar parea de ciudat de Dorel Dorian la Teatrul Mic - regia Radu Penciulescu - PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL INTR-O PIESA ROMANEASCA
•  Manole in Omul care si-a pierdut omenia de Horia Lovinescu la Teatrul Nottara - regia Dan Nasta
•  Serban Saru-Sinesti in Jocul ielelor de Camil Petrescu la Teatrul Mic - regia Crin Teodorescu
•  Emil Vlasceanu in Simple coincidente de Paul Everac la Teatrul Mic - regia Ion Cojar
•  Henric al IV-lea in Henric al IV-lea de Luigi Pirandello la Teatrul Nottara - regia Lucian Giurchescu
•  El in Acest animal ciudat de Gabriel Arout dupa A.P. Cehov la Teatrul Nottara - regia Sanda Manu
•  Petru Rares in Loctiitorul (Petru Rares) de Horia Lovinescu la Teatrul Nottara - regia Sorana Coroama - PREMIUL PENTRU INTERPRETARE
•  Stomil in Tango de Slavomir Mrozek la Teatrul Mic - regia Radu Penciulescu

•  Tobias in Echilibru fragil de Edward Albee la Teatrul Nottara - regia Dan Nasta
•  Iona in Iona de Marin Sorescu la Teatrul Mic - regia Andrei Serban - PREMIUL REVISTEI TEATRU
•  Primarul in Primarul lunii si iubita sa de Alexandru Mirodan la Teatrul Mic - regia Ion Cojar
•  Porfiri in Crima si pedeapsa de Gabriel Arout dupa F.M. Dostoievski la Teatrul Nottara - regia Sanda Manu
•  Inaltul personaj in Omul care... de Horia Lovinescu la Teatrul Nottara - regia George Rafael
•  Regele Lear in Regele Lear de W. Shakespeare la Teatrul National "I.L. Caragiale" - regia Radu Penciulescu
•  Scaur in Fantana Blanduziei de Vasile Alecsandri la Teatrul Nottara - regia Dan Nasta
•  in Zig-Zag - regia Mircea Avram - spectacol literar-muzical
•  Dominique Vernet in Cei sase de F. Dard si R. Hossein la Teatrul Nottara - regia George Rafael
•  Poetul in Paradisul de Horia Lovinescu la Teatrul Nottara - regia Dan Micu
•  Fortinbras in Hamlet de W. Shakespeare la Teatrul Nottara - regia Dinu Cernescu
•  Mesterul in Pentru lacrimi de Viktor Rozov la Teatrul Nottara - regia Sanda Manu
•  Grigore Bucsan in Ultima ora de Mihail Sebastian la Teatrul Nottara - regia Valeriu Moisescu
•  Serghei Nikolaevici Taganov in Barbarii de Maxim Gorki la Teatrul Nottara - regia Alexa Visarion
•  Sir John Falstaff in Henric al IV-lea de W. Shakespeare la Teatrul Nottara - regia Lucian Giurchescu
•  Zamuhraskin in Jucatorii de carti de N. Gogol la Teatrul Nottara - regia George Rafael - PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ROL EPISODIC
•  Timon in Timon din Atena de W. Shakespeare la Teatrul Nottara - regia Dinu Cernescu - PREMIUL CRITICII A.T.M.
•  Prospero in Furtuna de W. Shakespeare la Teatrul L.S. Bulandra - regia Liviu Ciulei
•  Tatal in Jocul vietii si al mortii in desertul de cenusa de Horia Lovinescu la Teatrul Nottara - regia Dan Micu - PREMIUL I CANTAREA ROMANIEI
•  Fiodor Pavlovici Karamazov in Karamazovii de H. Lovinescu si D. Micu dupa F.M. Dostoievski la Teatrul Nottara - regia Dan Micu
•  Dumitran in Insomnie de Adrian Dohotaru la Teatrul Nottara - regia Alexandru Dabija - PREMIUL A.T.M.
•  in Orfeu in campia Dunarii la Teatrul Nottara - regia Alexandru Dabija - recital de versuri Nichita Stanescu
•  Capalau si Vanatorul 1 in Ofelie de Fanus Neagu si Vanatorii de Ion Baiesu la Teatrul Nottara - regia Ion Cojar
•  Ivan Petrovici Voinitki (Unchiul Vania) in Unchiul Vania de A.P. Cehov la Teatrul L.S. Bulandra - regia Alexa Visarion
•  Julien in Floarea de cactus de Barillet si Gredy la Teatrul Nottara - regia Mircea Cornisteanu
•  Leonid Andreevici Gaev in Livada de visini de A.P. Cehov la Teatrul Nottara - regia Dominic Dembinski
•  Prohor Borisovici Hrapov in Vassa Jeleznova de Maxim Gorki la Teatrul National "I.L. Caragiale" - regia Ion Cojar - PREMIUL UNITER
•  Domnul Jourdain in Burghezul gentilom de Moliere la Teatrul Nottara - regia Alexandru Dabija
•  Krogstad in Nora de Henrik Ibsen la Teatrul Nottara - regia Mircea Cornisteanu
•  Roberto Miranda in Fecioara si moartea de Ariel Dorfman la Teatrul Levant - regia Cristian Hadji-Culea
•  Andrew Makepeace in Scrisori de dragoste de R.A. Gurney la Teatrul Nottara - regia Mircea Cornisteanu
•  Harpagon in Avarul de Moliere la Teatrul Nottara - regia Mircea Cornisteanu

Televiziune

•  URMARIREA (serial TV - 7 episoade) - regia Radu Gabrea
•  AUGUST IN FLACARI (serial TV - 13 episoade) - regia Al. Tatos, Dan Pita
•  RAZBOIUL INDEPENDENTEI (serial TV - 7 episoade) - regia G. Vitanidis, S. Nicolaescu, Doru Nastase
•  DOMNISOARA CRISTINA - regia Viorel Sergovici
•  MIRACOLUL GEORGE CONSTANTIN (telerecital) - regia Domnita Munteanu, Mihaela Burda
•  SIMPLE COINCIDENTE de Paul Everac - regia Ion Cojar (preluare Teatrul Mic)
•  INSOMNIE de A. Dohotaru - regia Alexandru Dabija (preluare Teatrul Nottara)
•  ENIGMA DIN TESTAMENT de M. Sadoveanu - regia Olimpia Arghir
•  Andrei in TREI SURORI de A.P. Cehov - regia Ion Barna
•  Petru Rares in PETRU RARES de Horia Lovinescu - regia Sorana C. Stanca (preluare Teatrul Nottara)
•  CEI DIN URMA de Maxim Gorki - regia Radu Penciulescu
•  Pietro Gralla in ACT VENETIAN de Camil Petrescu - regia Emil Mandric (preluare Teatrul Nottara)
•  Porfiri in CRIMA SI PEDEAPSA de F.M. Dostoievski - regia George Rafael (preluare Teatrul Nottara)
•  Bucsan in ULTIMA ORA de M. Sebastian - regia Dinu Cernescu
•  Falstaff in HENRIC AL IV-LEA de W. Shakespeare - regia Lucian Giurchescu (preluare Teatrul Nottara)
•  Henric al IV-lea in HENRIC AL IV-LEA de L. Pirandello - regia Lucian Giurchescu (preluare Teatrul Nottara)
•  REGIA LIVIU CIULEI (documentar FURTUNA de la Teatrul L.S. Bulandra) - regia Cornel Cristian
•  Hrapov in VASSA JELESNOVA de Maxim Gorki - regia Ion Cojar (preluare Teatrul National IL Caragiale)
•  Saru-Sinesti in JOCUL IELELOR de Camil Petrescu - regia Crin Teodorescu (preluare Teatrul Mic)
•  Lopahin in LIVADA DE VISINI de A.P. Cehov - regia Cornel Todea
•  CORUPTIE LA PALATUL DE JUSTITIE de Ugo Betty - regia P.S. Baleanu
•  MAGISTRE FARA SEAMAN SLAVA (documentar George Constantin) - regia Alexandru Darie
•  VILEGIATURISTII de Maxim Gorki - regia Lidia Ionescu
•  TRANDAFIRUL SI COROANA de J.B. Priestley - regia Domnita Munteanu
•  INVITATIE LA CASTEL de J. Anouilh - regia Cornel Todea
•  Menelau in TROIENELE de Euripide - regia P.S. Baleanu
•  LIV SI ANNA de ION RATIU - regia Horia Popescu
•  TRASEUL (Teleplay) - regia Mirel Iliesiu
•  OMUL CARE de I.D. Serban - regia Olimpia Arghir
•  NOPTI IN CARE NU SE DOARME de Al. Voitin - regia Domnita Munteanu
•  DOISPREZECE OAMENI FURIOSI - regia P.S. Baleanu
•  RATA SALBATICA de Henrik Ibsen - regia P.S. Baleanu
•  CASA DE PIATRA - regia Lucian Pintilie
•  RACHETA ALBA de Ludovic Roman - regia Cristiana Nicolae

Filme

•  APROAPE DE SOARE (1960) - regia Savel Stiopu
•  UN SURAS IN PLINA VARA (1963) - regia Geo Saizescu
•  LA PORTILE PAMANTULUI (1965) - regia Geo Saizescu
•  PROCESUL ALB (1965) - regia Iulian Mihu
•  DIMINETILE UNUI BAIAT CUMINTE (1966) - regia Andrei Blaier
•  RAPIREA FECIOARELOR (1967) - regia Dinu Cocea
•  RAZBUNAREA HAIDUCILOR (1968) - regia Dinu Cocea
•  RECONSTITUIREA (1969) - regia Lucian Pintilie
•  CU MAINILE CURATE (1972) - regia Sergiu Nicolaescu
•  DINCOLO DE NISIPURI (1973) - regia Radu Gabrea
•  ULTIMUL CARTUS (1973) - regia Sergiu Nicolaescu
•  PROPRIETARII (1973) - regia Serban Creanga
•  FILIP CEL BUN (1974) - regia Dan Pita
•  MUNTELE ASCUNS (1974) - regia Andrei Baleanu
•  MUSCHETARUL ROMAN (1975) - regia Gheorghe Vitanidis
•  ORASUL VAZUT DE SUS (1975) - regia Lucian Bratu
•  SINGURATATEA FLORILOR (1975) - regia Mihai Constantinescu
•  CANTEMIR (1975) - regia Gheorghe Vitanidis
•  TREI ZILE SI TREI NOPTI (1976) - regia Dinu Tanase
•  PENTRU PATRIE (1977) - regia Sergiu Nicolaescu
•  VLAD TEPES (1978) - regia Doru Tanase
•  PE FIRUL APEI (1978) - regia Letitia Popa
•  UN OM IN LODEN (1978) - regia Nicolae Margineanu
•  INTRE OGLINZI PARALELE (1978) - regia Mircea Veroiu
•  MAI PRESUS DE ORICE (1978) - regia Dan Pita, Nicolae Margineanu
•  SPERANTA (1979) - regia Serban Creanga
•  BUREBISTA (1980) - regia Gheorghe Vitanidis
•  IANCU JIANU HAIDUCUL (1980) - regia Dinu Cocea
•  BANDA DE MAGNETOFON (1981) - regia Nicolae Margineanu
•  INGHITITORUL DE SABII (1981) - regia Alexa Visarion
•  URMA STERGATORULUI DE URME (1981) - regia George Cornea
•  DUELUL (1981) - regia Sergiu Nicolaescu
•  ORGOLII (1981) - regia Manole Marcus
•  PROBLEME PERSONALE (1981) - regia David Reu
•  UN ECHIPAJ PENTRU SINGAPORE (1981) - regia Nicu Stan
•  STEFAN LUCHIAN (1981) - regia Nicolae Margineanu
•  SALTIMBANCII (1981) - regia Elisabeta Bostan
•  CALCULATORUL MARTURISESTE (1982) - regia George Cornea
•  ESCAPADA (1982) - regia Cornel Diaconu
•  DRAGOSTEA SI REVOLUTIA (1983) - regia Gheorghe Vitanidis
•  PE MALUL STANG AL DUNARII ALBASTRE (1983) - regia Malvina Ursianu
•  PREA CALD PENTRU LUNA MAI (1983) - regia Maria Callas Dinescu
•  GALAX OMUL PAPUSA (1983) - regia Ion Popescu Gopo
•  SEZONUL PESCARUSILOR (1984) - regia Nicolae Opritescu
•  PUNCT SI DE LA CAPAT (1985) - regia Alexa Visarion
•  INTUNECARE (1985) - regia Alexandru Tatos
•  CAPCANA (1986) - regia Mircea Moldovan
•  CUIBUL DE VIESPI (1986) - regia Horia Popescu
•  TOTUL SE PLATESTE (1986) - regia Mircea Moldovan
•  FIGURANTII (1987) - regia Malvina Ursianu
•  FRANCOIS VILLON (1988) - regia Sergiu Nicolaescu
•  GETTING LUCKY (1990) - regia Michael P. Girard
•  POLUL SUD (1991) - regia Radu Nicoara
•  CEL MAI IUBIT DINTRE PAMANTENI (1992) - regia Serban Marinescu
•  TIMPUL LIBER (1992) - regia Vali Dragusanu
•  TEMPLUL TACERII (1992) - regia Gheorghe Bucsan
•  ABEL IN CODRI (1993) - regia Sandor Mihalyfy
•  OGLINDA, INCEPUTUL ADEVARULUI (1993) - regia Sergiu Nicolaescu
•  O VARA DE NEUITAT (1993) - regia Lucian Pintilie